Logo: Urząd Miasta i Gminy Otyń

Baner: baner górny
Baner: baner górny
Baner: baner górny

Pozostałe aktualności

„Świadome ryzykowanie roznoszenia choroby jest skrajnie nieodpowiedzialne i karygodne!”

 • 19-10-2020
 • Autor: Artur Lawrenc
 • drukuj
Do dotychczasowej liczby chorych na Covid-19 w ciągu ostatniej doby doszła jedna osoba z Gminy Otyń, co oznacza, że na ten moment (19 października, godz. 10.00) zakażonych jest u nas 10 osób (w całym powiecie przybyło 25 chorych, 770 jest na kwarantannie).
 
Wczoraj natomiast miało miejsce kolejne spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięła udział dr Elżbieta Tomiak z otyńskiej przychodni VITA Zespół Lekarza Rodzinnego. Pani doktor relacjonowała sytuację oraz apelowała do mieszkańców w następujących słowach:
 
- Niepokojąco rośnie u nas liczba chorych na Covid-19, a ok. 40 osób jest na kwarantannie. Trzeba przerwać transmisję koronawirusa, bo liczba zachorowań szybko urośnie. Statystyka pokazuje, że część populacji będzie przechodzić Covid-19 ciężko. Szpitale już są przepełnione, jest niedobór silnych leków antywirusowych, kadra medyczna się kurczy, niektóre oddziały szpitalne są zamykane, a respiratory są zajęte.
 
- Bardzo ważne jest, żeby w przypadku kiedy ktoś z naszej najbliższej rodziny czeka na wynik testu (co trwa do 48 godzin), to stosować samoizolację. Tłumaczę to swoim pacjentom, ale część nie słucha, bo jak nie dostali polecenia od sanepidu, to uważają, że nie muszą. Tymczasem sanepid jest zarzucony zadaniami i nie wyrabia się z przekazywaniem informacji. Świadome ryzykowanie roznoszenia choroby jest skrajnie nieodpowiedzialne i karygodne!
 
- Od poniedziałku przynajmniej tydzień w przychodni będziemy pracować w okrojonym składzie i jesteśmy zmuszeni skupić się na teleporadach, a przyjmować na miejscu będziemy tylko bezwzględnie tego potrzebujących. Proszę o stosowanie się do poleceń i wyrozumiałość. Robimy wszystko, żeby każdemu pomóc, ale w pierwszej kolejności musimy zajmować się sprawami pilnymi, a niektóre muszą poczekać.
 
- Proszę nosić maski, nie na brodzie, ale zasłaniając usta i nos. Zaświadczeń zwalniających z tego obowiązku z powodu duszności zgodnie z przepisami nie wystawiamy - takie osoby po prostu powinny zostawać w domach.

Godziny mszy na Wszystkich Świętych na cmentarzach ustalone

Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska wraz z Sekretarz Haliną Malczewską oraz Sławomirem Tomalem, który w Urzędzie Miejskim pracuje na stanowisku ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, spotkali się dziś z przedstawicielami okolicznych parafii.
Rozmowy miały na celu wspólne wypracowanie harmonogramu uroczystości mszalnych zaplanowanych na dzień 1 listopada, czyli na Wszystkich Świętych.

 
- Msze na dwóch znajdujących się w Otyniu cmentarzach powinny odbywać się w dużych odstępach, dzięki czemu w zbliżonym czasie mniej osób jednocześnie znajdzie się na terenie nekropolii, a to teraz w czasie epidemii jest kluczowe. Dodatkowo upłynni to ruch na drogach - wyjaśniał S. Tomal.
- Wystarczy, że weźmiemy udział w jednej wybranej mszy - zaznaczali kierując swoje słowa do wiernych księża.

 
Ustalono następujący harmonogram mszy na 1 listopada:
 
OTYŃ
11.00 – msza na miejskim nowosolskim cmentarzu
13.30 – msza na cmentarzu Gminy Otyń

 
NOWA SÓL
13.00 – msza na cmentarzu przy ul. Piaskowej
14.30 – msza na cmentarzu przy ul. Wandy

Umowa na przekazanie dofinansowania do zagospodarowania przystani rzecznych podpisana

O tym, że Lubuski Urząd Marszałkowski przekaże dofinansowanie do zadania pod nazwą „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L”, dowiedzieliśmy się w marcu, natomiast dziś doszło do finalizacji tych deklaracji i podpisania umowy pomiędzy Marszałkiem Marcinem Jabłońskim, a Jackiem Milewskim, Prezydentem Nowej Soli, która jest liderem projektu.
 
Wydarzenie odbyło się na naszej, otyńskiej ziemi – pod Białą Górą obok przystani rzecznej w Bobrownikach.
- To miejsce tylu osobistości jeszcze nie gościło. Kilkanaście lat temu mogliśmy tylko marzyć i wydawało się to nierealne. A dziś widać, że warto było marzyć i dla tej chwili ciężko pracować wraz z Radnymi. W imieniu własnym, mieszkańców oraz Radnych, składam wielkie podziękowania Panu Marszałkowi, bez którego by nas tu nie było – powiedziała na wstępie Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

 
- To piękne miejsce, które warto wyeksponować. Zanim doszliśmy do momentu, kiedy można już przekazać pieniądze, minęły cztery lata. Nie było to proste, szukaliśmy sposobów, żeby udało się ten ciekawy i niełatwy temat zrealizować. Ale jak jest wola, to znalazło się rozwiązanie. Gratuluję determinacji – mówił Marszałek M. Jabłoński.
 
Projekt „Odra dla Turystów 2020 – Lubuskie Przystanie, Obszar L” warty jest ponad 8 mln zł, natomiast dofinansowanie to 5,8 mln zł. Partnerami inicjatywy są obok miasta Nowa Sól i Gminy Otyń również Gminy Siedlisko i Wiejska Nowa Sól.
 
- Do słów marzenia i determinacja dodałbym konsekwencję i partnerstwo. Od 2004 marzyliśmy o zagospodarowaniu Odry i konsekwentnie dążyliśmy do celu. Budowaliśmy porty, przystanie, a to jest kontynuacją tych marzeń – dodał Prezydent J. Milewski.
 
- Bez woli Marszałka Jabłońskiego, który reaktywował projekt po 4 latach i bez sprzyjających warunków, to by się nie udało. Cieszę się jako urzędnik z Nowej Soli, która realizuje partnerskie projekty odrzańskie, ale i jako mieszkanka powiatu, bo wyrosłam wśród tych rzecznych klimatów – podkreślała Beata Kulczycka, naczelnik Wydziału Programowania i Promocji w nowosolskim magistracie oraz Radna Wojewódzka.
 
Wśród gości byli też m.in. Senatorowie Władysław Komarnicki i Wadim Tyszkiewicz. W. Komarnicki jako wielki entuzjasta projektu przypomniał, że w dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w Bobrownikach. Z kolei W. Tyszkiewicz, dziś Senator, a były Prezydent Nowej Soli, wrócił do czasów, kiedy kilkanaście lat temu rozpoczęły się marzenia o zmianie wizerunku Odry i przywróceniu jej turystycznych walorów.
 
Projekt, którego realizacja potrwa do 2022 roku, zakłada przede wszystkim budowę wieży widokowej na szczycie Białej Góry. Drewniana konstrukcja będzie miała 30 metrów wysokości, a taras widokowy znajdzie się na wysokości 25 metrów. Teren przy przystani rzecznej zyska rekreacyjne zaplecze i zostanie wyposażony w elementy małej architektury. Będą to m.in. dwie wiaty, miejsce na ognisko z siedziskami, stojaki na rowery, tablica informacyjna i stoły z siedziskami z bali. Wytoczona będzie utwardzona trasa pieszo-rowerowa, która połączy to miejsce z wykonanym w formie schodów z barierką wejściem na Białą Górę i wieżę widokową. Całość będzie miała silne walory edukacji przyrodniczej. 40 miejsc postojowych powstanie za wałem obok przepompowni.
 
Kolejnymi elementami projektu jest zagospodarowanie terenu przy przystaniach w Siedlisku oraz w Starej Wsi. Z kolei w Nowej Soli zmieni się nabrzeże Odry blisko Alei Wolności i istniejącej przystani.
 
WIĘCEJ ZDJĘĆ NA PROFILU URZĘDU MIEJSKIEGO W OTYNIU NA FACEBOOKU

Umowa na nową drogę do i przez Czasław podpisana

 • 29-09-2020
 • Autor: Artur Lawrenc
 • drukuj
W Urzędzie Miejskim w Otyniu w poprzednim tygodniu podpisano umowę z nowosolskim przedsiębiorstwem SOWA R.J.K. Spółka Komandytowa na wykonanie inwestycji o nazwie „Rozbudowa drogi gminnej nr 004006F i budowa dróg wewnętrznych na działkach 302/9, 302/8, 302/5 wraz z budową odwodnienia i oświetlenia drogowego w m. Czasław”.
 
Wybrany wykonawca w pierwszej kolejności zajmie się zaprojektowaniem nowych dróg i uzyskaniem wszelkich pozwoleń, decyzji, zgód itp., a następnie przystąpi do prac budowlanych.
 
Inwestycja obejmie rozbudowę drogi gminnej od mostu przez rzekę Śląska Ochla do skrzyżowania dróg gminnych w Czasławiu i budowę dróg wewnętrznych. W sumie jest to 1818 m. nowej nawierzchni, a do tego oświetlenie i odwodnienie.
 
Termin wykonania projektu i skompletowania pozostałych dokumentów to 10 miesięcy od dnia podpisania umowy, natomiast roboty budowlane muszą się zakończyć przed 30 listopada 2021 roku.
 
Zadanie będzie kosztować ponad 3 mln zł, natomiast aż 80 proc. (2,4 mln) kosztów będzie pokrytych ze środków przyznanych przez Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka jako dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Kolejna inwestycja wsparta przez Wojewodę oficjalnie otwarta!

 • 24-09-2020
 • Autor: Artur Lawrenc
 • drukuj
Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska oraz mieszkańcy Zakęcia mieli dziś okazję gościć Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka, który przyjechał oficjalnie otworzyć niedawno przebudowany 800-metrowy odcinek drogi w Zakęciu.
 
- Cieszę się i dziękuję za zaproszenie. Jestem po raz kolejny w Gminie Otyń, która doskonale korzysta ze środków rządowych. Zrealizowano tu siedem projektów, dwa kolejne wnioski są złożone. Mam nadzieję, że są dobre i kolejne prawie 10 mln zł trafi do Otynia. Do tego korzystacie z programów społecznych, na których realizację otrzymaliście już 25 mln zł, w tym m.in. na żłobek z Funduszu Maluch +. To właściwe podejście samorządu do oceny potrzeb mieszkańców – komentował Wojewoda W. Dajczak.
 
Drogowa inwestycja w Zakęciu warta 3,1 mln zł otrzymała z wojewódzkiego Funduszu Dróg Samorządowych 70-procentowe dofinansowanie na poziomie ok. 2,2 mln zł. Nowa droga posiada pełną infrastrukturę, a więc również chodniki, oświetlenie i odwodnienie.
 
W ostatnich pięciu latach dzięki wsparciu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i FDS Gmina Otyń zrealizowała wiele inwestycji drogowych. W latach 2015-20 wybudowano niemal 6 km dróg wartych blisko 18 mln zł, z czego 9,5 mln zł pochodziło z wojewódzkich dotacji.
W trakcie realizacji są już kolejne trzy zadania, co w sumie daje ok. 8,5 km dróg o wartości prawie 27 mln z prawie 17-milionowym dofinansowaniem. A to ciągle nie koniec, bo następne dwa wnioski (2,1 km dróg o wartości prawie 11 mln zł) czekają na przyznanie wsparcia w wysokości ponad 8,5 mln zł.

 
- Każdego roku składamy wnioski do Programu FDS, gdzie są one bardzo wysoko oceniane. Bardzo dziękujemy Panu Wojewodzie za uznanie i docenianie naszej pracy, bo dzięki przyznawanym dotacjom nasza Gmina rozwija się, a mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnych dróg – mówi B. Wróblewska.
 
Podczas wizyty Burmistrz Otynia miała możliwość porozmawiać z Wojewodą o naborze wniosków do drugiego etapu rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Gmina Otyń upatruje w tym źródle wsparcia na modernizację dworca kolejowego, który ma stać się nową siedzibą Gminnego Centrum Kultury.
 
- „Pociąg do kultury” to piękny projekt i świetny pomysł. Zobaczyłem to miejsce i będę się bardzo cieszył, jeśli otrzyma on dofinansowanie – podkreślił W. Dajczak, który jako Wojewoda będzie wspierał swoją oceną składane do rządu wnioski.
 
Drugim szykowanym w naszej Gminie wnioskiem do FIS jest budowa wykraczającej poza powiat nowosolski ścieżki rowerowej z Otynia przez Niedoradz do Zatonia.
 

Głośna próba syren!

 • 23-09-2020
 • Autor: admin
 • drukuj
Uwaga, w czwartek 24 września w godzinach między 12.00 a 13.00 odbędzie się w Otyniu głośna próba syren.

Usuwanie azbestu w roku 2020 zakończone

 • 22-09-2020
 • Autor: admin
 • drukuj
INFORMACJA
o rezultatach zadania polegającego na „Usuwaniu azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Otyń" oraz o szkodliwości wyrobów zawierających azbest na zdrowie i środowisko
 
W Gminie Otyń zakończono realizację zadania pn. „Usuwanie azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Otyń" w roku 2020. Celem zadania była pomoc mieszkańcom Gminy Otyń w realizacji usunięcia z ich posesji odpadów zawierających azbest.
Prace obejmowały demontaż wyrobów azbestowych wraz z  ich transportem i unieszkodliwieniem powstałego odpadu na przystosowanym składowisku oraz zebraniu wyrobów zawierających azbest złożonych na posesjach wraz z transportem i unieszkodliwieniem na przystosowanym składowisku.
W wyniku realizacji przedmiotowego zadania uzyskano efekt ekologiczny w postaci unieszkodliwienia 142,34 Mg wyrobów zawierających azbest.
Realizacja ww. prac była możliwa dzięki otrzymanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (w kwocie 49.784,37 zł, 49,09 proc. kosztów kwalifikowanych) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
(w kwocie 49.784,38 zł, 50,01 proc. kosztów kwalifikowanych).
Łączna kwota pozyskanej dotacji przez Gminę Otyń wynosi 99.568,75 zł.
 
Jednocześnie przypominamy, iż materiały zawierające azbest to odpady niebezpieczne, które powinny być unieszkodliwione poprzez umieszczenie ich na wyznaczonym składowisku, uprawnionym do przyjmowania tego rodzaju odpadów.
Pył azbestowy przedostaje się do powietrza w wyniku korozji wyrobów zawierających azbest i ich obróbki mechanicznej. Jego wdychanie może stać się przyczyną chorób układu oddechowego
 i krwionośnego:
 • pylicy azbestowej (azbestozy),
 • chorób opłucnej lub osierdzia,
 • nowotworów złośliwych: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej,
 • przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli.
 
Zachorowania mogą dotyczyć osób narażonych na kontakt z pyłem azbestowym zawodowo, a także osób postronnych przebywających w zanieczyszczonym środowisku. Na występowanie i rodzaj zachorowania wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas trwania narażenia.
Największe zagrożenie dla organizmu ludzkiego stanowią włókna respirabilne, to znaczy takie, które mogą występować w trwałej postaci w powietrzu i przedostawać się z wdychanym powietrzem do pęcherzyków płucnych.
Zachorowania azbestozależne charakteryzuje długi okres latencji, tj. czas od ekspozycji na pył azbestowy do wystąpienia objawów chorobowych, wynoszący nawet do 50 lat.
 
Więcej informacji o szkodliwości azbestu a także odnośniki do stron o tematyce azbestowej znajdują się pod linkiem:

Nowy mikrobus dla dzieci

Toyota Proace Verso. Jeszcze w tym roku takie auto trafi do Gminy Otyń. Mikrobus będzie dowoził dzieci z niepełnosprawnością do szkół
 
Mikrobus ma 9 miejsc. Pod maską kryje się silnik dieslowski o mocy 150 koni mechanicznych. Dzięki specjalnej platformie auto umożliwia transport osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wczoraj otyński rarusz rozstrzygnął postępowanie na wybór dostawcy samochodu. Najkorzystniejszą ofertę złożył dealer Toyoty z Zielonej Góry.

- Pojazd będzie służył do dowożenia dzieci z niepełnosprawnością z terenu Gminy Otyń do szkół. Zastąpi naszego wysłużonego volkswagena, którego wykorzystamy do prac komunalnych – mówi Barbara Wróblewska, Burmistrz Otynia – Cieszę się, że otrzymaliśmy dofinansowanie z PFRON-U. Przez kilka ostatnich lat samorządy były wykluczone z takiego wsparcia.

Mikrobus zostanie zakupiony w ramach projektu „Zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Otyń” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic miedzy regionami III. Wartość auta to 121 tysięcy złotych. Dofinansowanie wyniesienie 80 tysięcy złotych. Dostawę pojazdu przewidziano w połowie grudnia tego roku.

Konsultacje dla organizacji

 • 10-09-2020
 • Autor: Artur Lawrenc
 • drukuj
Zapraszamy organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach.
Ogłoszenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Otyń z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021 dostępne jest stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Otyń:
https://bip.wrota.lubuskie.pl/ugotyn/56/Ogloszenia_2C_obwieszczenia_2C_komunikaty/

XXV Sesji Rady Miejskiej Otyń

 • 04-09-2020
 • Autor: Artur Lawrenc
 • drukuj
Obrady  XXV Sesji Rady Miejskiej Otyń kadencji 2018-2023 odbędą się w dniu 10 września  2020 roku o godz. 13.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Otyniu
 
 
Proponowany porządek obrad
 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przyjęcie porządku obrad XXV Sesji Rady Miejskiej Otyń.
 3. Informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie pomiędzy sesjami,
 4. Sprawozdanie Burmistrza Otynia z działań podejmowanych między sesjami.
 5. Interpelacje i zapytania radnych.
 6. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
 7. Projekt uchwały  Rady Miejskiej  Otyń w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Otyń na rok 2020.
 8. Projekt uchwały Rady Miejskiej Otyń w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Otyń na lata 2020-2023.
 9. Projekt uchwały  Rady Miejskiej  Otyń w sprawie wyrażenia zgody  na zawarcie kolejnej  umowy dzierżawy na okres 10 lat.
 10. Wolne wnioski i informacje.
 11.  Przyjęcie protokołu z obrad  XXIV  Sesji Rady Miejskiej Otyń.
 12.  Zamknięcie XXV Sesji Rady Miejskiej Otyń.

 
1 2 3 4 5 6 ... 13

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Otyniu
Ul. Rynek 1
67-106 Otyń
Tel. 68 355 94 00
Fax 68 355 94 01
sekretariat@otyn.pl
 
NIP Gminy Otyń: 9251963373
REGON Gminy Otyń: 970770356
Nr kont bankowych
Konto dochodów:
72 9674 0006 0000 0000 0680 0002
Konto depozytów:
66 9674 0006 0000 0000 0680 0013
(wadia, opłata za udostępnianie danych
z ewidencji)
 
Godziny  pracy urzędu:
Poniedziałek: 7.00 – 16.00
Wtorek – czwartek: 7.00 -15.00
Piątek: 7.00 -14.00
 

Gminy Partnerskie

 • Logo: Falkenberg Falkenberg Niemcy
 • Logo: Cuman Cumań Ukraina
 • Logo: Zuberec Zuberec Słowacja
Baner: BIPBaner: Eko PRzyszłośćBaner: GISBaner: Lubuskie.pl
Baner: mikro_poradyBaner: Powszechny Spis RolnyBaner: Kolej na rower