Pozostałe aktualności

Rezerwat Bukowa Góra powiększony blisko trzykrotnie!

  • 23-11-2020
  • Autor: Artur Lawrenc
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim podpisał zarządzenie, na mocy którego założony w 1954 roku Rezerwat Bukowa Góra został powiększony o dodatkowych 18,5 ha. Dziś ten wyjątkowy nie tylko w skali województwa lubuskiego obszar ma więc powierzchnię 29,1 ha.
 
- Objęcie ochroną rezerwatową dodatkowej powierzchni o charakterze naturalnym w postaci rzadkich i ginących typów siedlisk przyrodniczych oraz stanowisk populacji zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w skali regionu zagwarantuje ich trwałość funkcjonowania, a także przyczyni się do utrzymania ich stanu ochrony na właściwym poziomie – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia z 19 listopada.
Przypomnijmy, że proces zmierzający do zwiększenia obszaru ścisłej ochrony zaczął się około pół roku temu. Na etapie konsultacji doszło m.in. do wizji terenowej z udziałem Burmistrz Otynia Barbary Wróblewskiej.

 
- Ochrona przyrody i miejsc takich jak Rezerwat Bukowa Góra, który jest wizytówką naszej Gminy, to nasz priorytet. Jednocześnie cieszy też fakt, że zgodnie z naszym wnioskiem nowe granice rezerwatu nie obejmują szczytu Białej Góry, gdzie wybudowana będzie wieża widokowa będąca elementem projektu zagospodarowania przystani. To idealny kompromis między ochroną przyrody, a rozsądnym udostępnienie jej dla podziwiania przez mieszkańców i turystów – komentuje Burmistrz B. Wróblewska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją