Pozostałe aktualności

Rowerem z Nowej Soli przez Niedoradz aż do Zatonia? Tak! To będzie możliwe!

  • 27-03-2020
  • Autor: Artur Lawrenc
Rada Miejska Otyń pozytywnie przegłosowała porozumienie Gminy Otyń z partnerskimi samorządami, które chcą powiększenia ścieżki z projektu „Kolej na rower”. Na jedno z pierwszych związanych z tym zadań przekazaliśmy Powiatowi Nowosolskiemu 60 tys. zł
 
Gmina Otyń, Gmina Nowa Sól Miasto, Miasto Zielona Góra i Powiat Nowosolski – to lista partnerów deklarujących współdziałanie na rzecz realizacji zadania pod nazwą „Budowa ścieżki rowerowej Otyń-Niedoradz-Zielona Góra”, które ma uzupełnić projekt „Kolej na rower”, w ramach którego powstało ok. 50 km ścieżki rowerowej na dawnej linii kolejowej Wolsztyn – Żagań nr 371.
 
Wczoraj, tj. w czwartek 26 marca, współdziałanie to zostało potwierdzone oficjalnie pozytywnym głosowaniem Rady Miejskiej Otyń.
 
- Już dzięki budowie ścieżki ze Stypułowa do Sławocina znacznie uaktywnił się ruch rowerowy. Nie chcemy na tym poprzestać i idziemy w kierunku kolejnych niskoemisyjnych rozwiązań komunikacyjnych w naszym subregionie. To odpowiedź na potrzeby społeczne i ważny element sieci komunikacyjnej, która musi być ekologiczną alternatywą dla ruchu samochodowego – mówi Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.
 
- Dokładnie to samo wyzwanie obowiązuje w tworzonym Zielonogórsko-Nowosolskim Miejskim Obszarze i stąd inicjatywa budowy ponad 11 kilometrów ścieżki rowerowej, która połączy Otyń z Niedoradzem, a następnie Niedoradz z Zieloną Górą na wysokości Zatonia – zapowiada Pani Burmistrz. – W ten sposób nastąpi połączenie dwóch ważnych w regionie systemów komunikacyjnych – ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 200 kilometrów – dodaje B. Wróblewska.
 
Pierwszym niezbędnym dla tego kierunku krokiem jest opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla projektowanego odcinka trasy, bez czego nie będzie można ubiegać się o dofinansowanie. Z tą myślą Rada Miejska Otyń przegłosowała w czwartek również uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla Powiatu Nowosolskiego.
 
- Jest to dotacja celowa w wysokości 60 tys. zł, która pomoże w opracowaniu Programu Funkcjonalno-Użytkowego nowego odcinka ścieżki. A to z kolei pozwoli dookreślić zakres robót i ich dokładną wycenę – mówi Burmistrz Otynia.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją