Pozostałe aktualności

Są pieniądze na wieżę widokową w Bobrownikach!

  • 27-03-2020
  • Autor: Artur Lawrenc
Zarząd Województwa podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na projekt „Odra dla turystów 2020 – lubuskie przystanie, obszar L”, którego jednym z elementów jest budowa wieży widokowej niedaleko Bobrownik i zagospodarowanie terenu wokół przystani
 
Partnerami projektu „Odra dla turystów 2020 – lubuskie przystanie, obszar L” są: Gmina Otyń, Gmina Siedlisko, Gmina Wiejska Nowa Sól, a liderem zadania jest Miasto Nowa Sól. Inwestycja decyzją Zarządu Województwa otrzymała właśnie dofinansowanie na poziomie 5,84 miliona złotych. Z tej kwoty ponad 2,5 mln zł ma pokryć koszt zadań inwestycyjnych w Gminie Otyń, które kosztować będą ponad 3 mln zł.
 
- Cieszymy się, że po wybudowaniu przystani rzecznej teren wokół niej zostanie zagospodarowany, a przede wszystkim, że na szczycie Białej Góry stanie wieża widokowa, z której będzie można zobaczyć niezwykle daleko sięgający krajobraz – mówi Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.
- Dziękuję za wzięcie na siebie roli lidera zadania Prezydentowi Nowej Soli Jackowi Milewskiemu, za przychylność Pani Marszałek Elżbiecie Polak i Panu Marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu, ale też Radnej Wojewódzkiej Beacie Kulczyckiej i byłemu mieszkańcowi Bobrownik – Senatorowi Władysławowi Komarnickiemu, którzy przyczynili się do powodzenia tego zadania – wymienia Pani Burmistrz.
 
Wieża na terenie Rezerwatu Bukowa Góra będzie się znajdować w bliskiej odległości od zniszczonego poniemieckiego bunkra. Drewniana konstrukcja będzie miała 30 metrów wysokości, a taras widokowy znajdzie się na wysokości 25 metrów.
Teren znajdujący się bezpośrednio przy przystani rzecznej zyska rekreacyjne zaplecze i zostanie wyposażony w elementy małej architektury. Będą to m.in. dwie wiaty, miejsce na ognisko z siedziskami, stojaki na rowery, tablica informacyjna i stoły z siedziskami z bali. Wytoczona będzie utwardzona trasa pieszo-rowerowa, która połączy to miejsce z wykonanym w formie schodów z barierką wejściem na Białą Górę i wieżę widokową. Całość będzie miała silne walory edukacji przyrodniczej. 40 miejsc postojowych powstanie za wałem obok przepompowni.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją